Projekt budowlany

Projekt budowlany

Lokalizacja i wybór działki

Wybór odpowiedniej lokalizacji jest pierwszym i najważniejszym etapem w całym proesie posadowienia farmy fotowoltaicznej. Instalacje zasilane energią słońca muszą mieć możliwie jak najlepszy dostęp do jego promieni, dlatego decydując się na budowę, należy w pierwszej kolejności mieć na uwadze usytuowanie całej inwestycji.
Farma powinna powstać na relatywnie płaskim terenie, oraz gruncie klasy IV lub niższej. Dodatkowo, mile widziane jest, kiedy w niedalekiej odległości od inwestycji znajduje się sieć średniego napięcia lub główny punkt zasilania, tzw. GPZ.
Dzięki temu, łatwiejszym zadaniem będzie otrzymanie warunków przyłączenia oraz zawarcie umowy przyłączeniowej.
Dosyć dużą popularnością cieszą się również nieużytki rolne. Obecnie wystarczy nawet 0,6 hektara, IV lub niższa klasa gruntu oraz brak zacienienia przez drzewa i budynki.
Nie można przy tym zapomnieć o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP), i czy dany teren nie jest nim objęty. Jeżeli tak, to ewentualnie jakiego typu działalność jest w planie dla danej działki. Kluczowe na tym etapie jest to, aby najbliższy punkt przyłączenia nie był odcięty torowiskiem, autostradą, drogą krajową czy rzeką. W takich przypadkach pozyskiwanie zgody jest ryzykowne, czasochłonne i kosztowne.
Już na samym początku należy zachować dużą ostrożność, ponieważ cały trud włożony w pozyskanie niezbędnych dokumentów, może okazać się daremny. Pomimo to, 365 Energy ma na swoim koncie trudne realizacje, wymagające dużego nakładu pracy, skutecznie radząc sobie z pozyskiwaniem niezbędnych zgód pod inwestycje.

Call Now Button